| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB391V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB391V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB391V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB391V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB391V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB391V is new and unused, you can buy ERA-6YEB391V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB391V.
| CBR02C209C8GAC | 2pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C209C8GAC.pdf | |
| TM3D226M020CBA | 22µF Molded Tantalum Capacitors 20V 2917 (7343 Metric) 700 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TM3D226M020CBA.pdf | |
| 023003.5DRT2W | FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG | 023003.5DRT2W.pdf | |
| TLC27L9CDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27L9CDR.pdf | |
| MIC49300-1.2BR TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A S-PAK-5 | MIC49300-1.2BR TR.pdf | |
| EHW007A0B41-HZ | CONVERTER DC/DC 12.0V 7A OUTPUT | EHW007A0B41-HZ.pdf | |
| TPA0132EVM | TPA0132 - 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Output Class AB Audio Amplifier Evaluation Board | TPA0132EVM.pdf | |
| 5413589-7 | BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp | 5413589-7.pdf | |
| AXN400330S | 100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXN400330S.pdf | |
| 5-146508-8 | 16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 5-146508-8.pdf | |
| 54202-T0807B06LF | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 54202-T0807B06LF.pdf |