| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 15753 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB363V is new and unused, you can buy ERA-6YEB363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB363V.
| UVP1C471MPD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C471MPD.pdf | |
| B43508C5227M2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5227M2.pdf | |
| 0760200006 | CONN RCPT BP 84POS 6COL RT ANG | 0760200006.pdf | |
| VS-20WT04FNTR | Diode Schottky 45V 20A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-20WT04FNTR.pdf | |
| ER1840-37JP | 24µH Unshielded Molded Inductor 205mA 2.75 Ohm Max Axial | ER1840-37JP.pdf | |
| MC14541BCPG | Programmable Timer IC 3MHz 14-DIP (0.300", 7.62mm) | MC14541BCPG.pdf | |
| AD7834BR | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SOIC W | AD7834BR.pdf | |
| MB91248SZPFV-GS-176E1 | FR60Lite RISC FR MB91245S Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248SZPFV-GS-176E1.pdf | |
| ZGP323LEP2804C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323LEP2804C.pdf | |
| MCR10EZPF24R0 | RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZPF24R0.pdf | |
| ABM44DRAS | CONN EDGECARD 88POS .156 R/A | ABM44DRAS.pdf | |
| MS27466T21B11H | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS27466T21B11H.pdf | |
| PLT0805Z3791LBTS | RES SMD 3.79KOHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z3791LBTS.pdf |