| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 270 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB271V is new and unused, you can buy ERA-6YEB271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB271V.
| GJM0335C1E7R1DB01J | 7.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E7R1DB01J.pdf | |
| 1825CC823MAT1A\SB | 0.082µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825CC823MAT1A\SB.pdf | |
| 3404.0006.22 | FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC | 3404.0006.22.pdf | |
| 10104999-S0E-80B | XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK | 10104999-S0E-80B.pdf | |
| AD8403ARU100-REEL | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD8403ARU100-REEL.pdf | |
| R1S-2405/H | CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT | R1S-2405/H.pdf | |
| V375B12E300BL | CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W | V375B12E300BL.pdf | |
| OJ-SH-112LMH2 | RELAY GEN PURP | OJ-SH-112LMH2.pdf | |
| CIR06AF-36-10S-F80-T112 | 48 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CIR06AF-36-10S-F80-T112.pdf | |
| N02 036 6109 002 C | CRIMP SCKT CONT 3.6MM 100PCS | N02 036 6109 002 C.pdf | |
| 3417-6640 | 40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG | 3417-6640.pdf | |
| 1589815-4 | 15 Position Receptacle Connector 0.025" (0.64mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 1589815-4.pdf | |
| RCP2512B330RGEC | RES SMD 330 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B330RGEC.pdf |