| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB243V is new and unused, you can buy ERA-6YEB243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB243V.
| P3203ACRP | SIDACTOR 3CHP 270V 400A TO-220 | P3203ACRP.pdf | |
| ECC15DCBT | CONN EDGECARD 30POS .100" | ECC15DCBT.pdf | |
| DMT6005LPS-13 | MOSFET N-CHA 60V 17.9A POWERDI | DMT6005LPS-13.pdf | |
| CDR105BNP-220MC | 22µH Shielded Inductor 1.42A 80 mOhm Max Nonstandard | CDR105BNP-220MC.pdf | |
| DS12C887A | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 113B Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS12C887A.pdf | |
| XCR3064XL-6VQ44C | IC CPLD 64MC 5.5NS 44VQFP | XCR3064XL-6VQ44C.pdf | |
| SAF-XC161CJ-16F20F BB | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-TQFP (20x20) | SAF-XC161CJ-16F20F BB.pdf | |
| MAX3747EUB+T | Limiting Amplifier IC Data Quantizer, Optical Receivers 10-uMAX | MAX3747EUB+T.pdf | |
| VI-J5Z-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-J5Z-CX-F4.pdf | |
| ERA-2AEB363X | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2AEB363X.pdf | |
| CA3100E20-2PB | 1 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100E20-2PB.pdf | |
| LJTPQ00RT-21-11P | LJT 11C 11#12 PIN RECP | LJTPQ00RT-21-11P.pdf | |
| CRCW040233K2FKEDHP | RES SMD 33.2K OHM 1% 1/5W 0402 | CRCW040233K2FKEDHP.pdf | |
| CMF5590K000FKR6 | RES 90K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5590K000FKR6.pdf |