| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB241V is new and unused, you can buy ERA-6YEB241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB241V.
| CDR32BP300BJZSAT | 30pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP300BJZSAT.pdf | |
| 2225HC392MAT3A\SB | 3900pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225HC392MAT3A\SB.pdf | |
| BFC237527123 | 0.012µF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm) | BFC237527123.pdf | |
| 6609974-5 | FILTER 3-PHASE EXTERNAL LINE 16A | 6609974-5.pdf | |
| C8051F970-A-GM | CIP-51™ C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (6x6) | C8051F970-A-GM.pdf | |
| PS323CSAE | 2 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-SOIC | PS323CSAE.pdf | |
| SML-LXFP0603UPGCTR | Green LED Indication - Discrete 3.2V 0603 (1608 Metric) | SML-LXFP0603UPGCTR.pdf | |
| VI-2N4-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VI-2N4-IU-S.pdf | |
| TPS55010EVM-009 | TPS55010-009 Fly-buck™ DC/DC, Step Up or Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board | TPS55010EVM-009.pdf | |
| AIB6US36-6SC-RDS | GT 6C 2#0 4#4 SKT PLUG | AIB6US36-6SC-RDS.pdf | |
| 5-557971-3 | Plug Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) Position Unshielded Cat5 IDC | 5-557971-3.pdf | |
| T37142-11-0 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37142-11-0.pdf | |
| RC1218FK-073K3L | RES SMD 3.3K OHM 1W 1812 WIDE | RC1218FK-073K3L.pdf | |
| EXB-24V560JX | RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404 | EXB-24V560JX.pdf |