| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 2.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB222V is new and unused, you can buy ERA-6YEB222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB222V.
| C901U151KUYDCAWL40 | 150pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U151KUYDCAWL40.pdf | |
| UMK105CG080CW-F | 8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG080CW-F.pdf | |
| HCM18DSEH-S243 | CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET | HCM18DSEH-S243.pdf | |
| ASTMHTD-100.000MHZ-AJ-E-T3 | 100MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-100.000MHZ-AJ-E-T3.pdf | |
| ECX-P23CM-212.500 | OSC 212.5MHZ 2.5V LVPECL SMD | ECX-P23CM-212.500.pdf | |
| XC7A50T-3FTG256E | IC FPGA ARTIX7 170 I/O 256FTBGA | XC7A50T-3FTG256E.pdf | |
| S912ZVHY32F1CLQ | HCS12Z S12 MagniV Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S912ZVHY32F1CLQ.pdf | |
| M74HC85B1R | Magnitude Comparator 4 Bit Active High Output A<B, A=B, A>B 16-DIP | M74HC85B1R.pdf | |
| VI-21X-CU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W | VI-21X-CU-F3.pdf | |
| GCB95DYHN | CONN EDGECARD 95POS .050 THRUHL | GCB95DYHN.pdf | |
| MS3102A20-29P W/P CAP | MS3102A20-29P | MS3102A20-29P W/P CAP.pdf | |
| DDMY-50S | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Solder Cup | DDMY-50S.pdf | |
| RCL06121R07FKEA | RES SMD 1.07 OHM 1/2W 1206 WIDE | RCL06121R07FKEA.pdf | |
| CRGH2512F464K | RES SMD 464K OHM 1% 2W 2512 | CRGH2512F464K.pdf | |
| RLR07C4701GPR36 | RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C4701GPR36.pdf |