| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB203V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB203V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB203V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB203V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB203V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB203V is new and unused, you can buy ERA-6YEB203V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB203V.
| S390K25SL0N63L6R | 39pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | S390K25SL0N63L6R.pdf | |
| M39003/01-8340H | 0.068µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-8340H.pdf | |
| JTMP-4-1RLS4R-38844-800S | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JTMP-4-1RLS4R-38844-800S.pdf | |
| SMBJ28CA-13 | TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB | SMBJ28CA-13.pdf | |
| 8W-15.360MBE-T | 15.36MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 15mA Enable/Disable | 8W-15.360MBE-T.pdf | |
| RM602048 | General Purpose Relay 3PST (3 Form A) 48VDC Coil Socketable | RM602048.pdf | |
| RER60FR154RCSL | RES CHAS MNT 0.154 OHM 1% 5W | RER60FR154RCSL.pdf | |
| RMCF0201FT17R8 | RES SMD 17.8 OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT17R8.pdf | |
| TVP00RF-21-121PB-LC | HD 38999 121C 121#23 PIN RECP | TVP00RF-21-121PB-LC.pdf | |
| M52-5051045 | 10 Position Receptacle Connector Gold 0.050" (1.27mm) Surface Mount | M52-5051045.pdf | |
| VW06103000J0G | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | VW06103000J0G.pdf | |
| 1211280000 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1211280000.pdf | |
| CRCW1210150RJNEC | RES SMD 150 OHM 5% 1/2W 1210 | CRCW1210150RJNEC.pdf |