| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB202V is new and unused, you can buy ERA-6YEB202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB202V.
| 380LQ122M200J052 | SNAPMOUNTS | 380LQ122M200J052.pdf | |
| PTV20B-E3/85A | Zener Diode 21.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV20B-E3/85A.pdf | |
| PM43-680K | 68µH Unshielded Wirewound Inductor 370mA 1.117 Ohm Nonstandard | PM43-680K.pdf | |
| MCP4552T-103E/MS | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 257 Taps I²C Interface 8-MSOP | MCP4552T-103E/MS.pdf | |
| 74LCX240SJX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | 74LCX240SJX.pdf | |
| LDK120C29R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 200mA SOT-23-5 | LDK120C29R.pdf | |
| OP266W | Infrared (IR) Emitter 890nm 1.8V 50mA 90° T-1 | OP266W.pdf | |
| DX1117/GN | LED Panel Indicator Green 2.1V 30mA Round with Domed Top, 4.00mm | DX1117/GN.pdf | |
| VI-BTT-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-BTT-MX-F4.pdf | |
| 6-1393302-4 | Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable | 6-1393302-4.pdf | |
| RJSSE5S8101T | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJSSE5S8101T.pdf | |
| CWN-571-50-0021 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | CWN-571-50-0021.pdf | |
| 831-87-018-10-230101 | 18 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-87-018-10-230101.pdf | |
| LCA500-38-6 | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 500 MCM (kcmil) 3/8 Stud | LCA500-38-6.pdf | |
| RT0805BRC0743KL | RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC0743KL.pdf |