| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB161V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB161V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB161V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB161V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB161V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB161V is new and unused, you can buy ERA-6YEB161V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB161V.
| TVA1206.1 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1206.1.pdf | |
| C0402C391J5GALTU | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C391J5GALTU.pdf | |
| ECA06DSSH-S288 | CONN EDGECARD 12POS .125" | ECA06DSSH-S288.pdf | |
| R5F571MGDDLC#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 2.5MB (2.5M x 8) FLASH 177-TFLGA (8x8) | R5F571MGDDLC#20.pdf | |
| AC1206FR-0710K5L | RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 | AC1206FR-0710K5L.pdf | |
| AR0805FR-0721K5L | RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-0721K5L.pdf | |
| TVP00DT-23-151SA | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DT-23-151SA.pdf | |
| 826884-2 | 2 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | 826884-2.pdf | |
| D38999/24WG41BD | 41 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24WG41BD.pdf | |
| M30-4100646 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle Tin | M30-4100646.pdf | |
| PBC17DAHN | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC17DAHN.pdf | |
| 342-10-122-00-593000 | 22 Position DIP, DIL - Header Connector Post, Extended Gold | 342-10-122-00-593000.pdf | |
| RNMF14FTD110K | RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FTD110K.pdf |