| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB132V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB132V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB132V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.3k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB132V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB132V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB132V is new and unused, you can buy ERA-6YEB132V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB132V.
| 860010274013 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010274013.pdf | |
| C1210C561J1GACTU | 560pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C561J1GACTU.pdf | |
| 09063152932 | DIN-POWER H015MS-3 0C1-1-V1-CLIP | 09063152932.pdf | |
| SIT8008BC-11-33E-48.000000G | OSC XO 3.3V 48MHZ | SIT8008BC-11-33E-48.000000G.pdf | |
| 78F151J | 150µH Unshielded Wirewound Inductor 90mA 5.4 Ohm Max Axial | 78F151J.pdf | |
| XEF216-256-TQ128-C20 | XCore XEF Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS 2MB (2M x 8) FLASH 128-TQFP (14x14) | XEF216-256-TQ128-C20.pdf | |
| JCD0648S05 | DC/DC CONVERTER 5V 6W | JCD0648S05.pdf | |
| VI-B5K-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-B5K-IX-F1.pdf | |
| RER60FR562RCSL | RES CHAS MNT 0.562 OHM 1% 5W | RER60FR562RCSL.pdf | |
| DF22-2S-7.92C(28) | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.312" (7.92mm) | DF22-2S-7.92C(28).pdf | |
| 0191930041 | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 18-22 AWG Crimp | 0191930041.pdf | |
| RCP0505W560RGWB | RES SMD 560 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W560RGWB.pdf |