| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB121V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB121V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB121V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 120 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB121V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB121V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB121V is new and unused, you can buy ERA-6YEB121V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB121V.
| VJ0603D3R0CLCAC | 3pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D3R0CLCAC.pdf | |
| SMCJ78CHE3/9AT | TVS DIODE 78VWM 139VC SMC | SMCJ78CHE3/9AT.pdf | |
| SIT1602BC-12-30S-25.000000E | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3V 4.5mA Standby (Power Down) | SIT1602BC-12-30S-25.000000E.pdf | |
| SIT8208AI-82-18S-75.000000T | OSC XO 1.8V 75MHZ ST | SIT8208AI-82-18S-75.000000T.pdf | |
| CM3032V301R-00 | 4 Line Common Mode Choke Surface Mount 300 Ohm @ 100MHz 8A DCR 10 mOhm | CM3032V301R-00.pdf | |
| 74404063150 | 15µH Shielded Wirewound Inductor 1.45A 125 mOhm Nonstandard | 74404063150.pdf | |
| 5SGSMD3H2F35C2L | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD3H2F35C2L.pdf | |
| R5F100JCAFA#X0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F100JCAFA#X0.pdf | |
| 5510001877F | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red 2.1V Green, 1.8V Red Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5510001877F.pdf | |
| RNCF0603BTE52R3 | RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RNCF0603BTE52R3.pdf | |
| RE0805FRE07390KL | RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 | RE0805FRE07390KL.pdf | |
| AIT2-14S-9S0 | ER 2C 2#16S SKT RECP | AIT2-14S-9S0.pdf | |
| TVPS00RF-15-19HE-LC | TV 19C 19#20 PIN RECP | TVPS00RF-15-19HE-LC.pdf |