| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB111V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB111V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB111V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 110 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB111V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB111V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB111V is new and unused, you can buy ERA-6YEB111V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB111V.
| P1553UCLTP | SIDAC SYM 3CHP 130V 400A MS013 | P1553UCLTP.pdf | |
| FXO-HC738-128 | 128MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FXO-HC738-128.pdf | |
| DSC1001CI2-038.4000 | 38.4MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 7.2mA Standby (Power Down) | DSC1001CI2-038.4000.pdf | |
| HKQ0603W0N8B-T | 0.8nH Unshielded Multilayer Inductor 850mA 70 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | HKQ0603W0N8B-T.pdf | |
| 3852A-282-503AL | 50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 2W Solder Lug | 3852A-282-503AL.pdf | |
| V375A48T600BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W | V375A48T600BL2.pdf | |
| DC1816B | LT3799-1 1, Isolated Output LED Driver Evaluation Board | DC1816B.pdf | |
| CTVPS00RF-11-35HD-LC | CTV 13C 13#22D PIN RECP | CTVPS00RF-11-35HD-LC.pdf | |
| 5767118-9 | 76 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 5767118-9.pdf | |
| VK20525000J0G | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole | VK20525000J0G.pdf | |
| AA1210JR-0739RL | RES SMD 39 OHM 5% 1/2W 1210 | AA1210JR-0739RL.pdf | |
| SFR2500004533FA500 | RES 453K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500004533FA500.pdf |