| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB104V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 94010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB104V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB104V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB104V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB104V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB104V is new and unused, you can buy ERA-6YEB104V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB104V.
| VBO125-16NO7 | DIODE BRIDGE 124A 1600V PWS-C | VBO125-16NO7.pdf | |
| AT93C86-10SC-2.7 | IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC | AT93C86-10SC-2.7.pdf | |
| HPR105C | CONV DC/DC +/-15V +/-25MA SIP | HPR105C.pdf | |
| VE-21Z-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W | VE-21Z-CV-F1.pdf | |
| 84134912 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | 84134912.pdf | |
| ERJ-L03UJ99MV | RES SMD 0.099 OHM 5% 1/5W 0603 | ERJ-L03UJ99MV.pdf | |
| RT0805FRD07105KL | RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD07105KL.pdf | |
| FFA.0S.304.CLAC27Z | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold | FFA.0S.304.CLAC27Z.pdf | |
| PXM7011/10P/CR/1113 | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | PXM7011/10P/CR/1113.pdf | |
| 316-83-119-41-012101 | 19 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-119-41-012101.pdf | |
| VK24125000J0G | 24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 45° Through Hole | VK24125000J0G.pdf | |
| MMF-25FRF56K | RES SMD 56K OHM 1% 1/4W MELF | MMF-25FRF56K.pdf | |
| RT1206DRE0719K6L | RES SMD 19.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE0719K6L.pdf |