| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB101V is new and unused, you can buy ERA-6YEB101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB101V.
| LLS2Z331MELZ | 330µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z331MELZ.pdf | |
| RH223C476MA3RA3 | 47µF 25V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 4 J-Lead 0.300" L x 0.213" W (7.62mm x 5.40mm) | RH223C476MA3RA3.pdf | |
| 102S42E180FV4E | 18pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 102S42E180FV4E.pdf | |
| 3120-F321-P7T1-W12DY4-20A | CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC | 3120-F321-P7T1-W12DY4-20A.pdf | |
| 0581750.X | FUSE STRIP 750A 48VAC/VDC BOLT | 0581750.X.pdf | |
| BAV19-TR | DIODE GEN PURP 100V 250MA DO35 | BAV19-TR.pdf | |
| DC630R-153K | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 8.09A 15 mOhm Max Radial | DC630R-153K.pdf | |
| CDCE72010RGCTG4 | IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 64VQFN | CDCE72010RGCTG4.pdf | |
| LM3S1G21-IQC80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1G21-IQC80-A1.pdf | |
| CN0966B22G19PN-140 | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B22G19PN-140.pdf | |
| D38999/20JJ35HD | 128 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20JJ35HD.pdf | |
| 10150-5242PC | MINI D RIBBON 50 CONTACT | 10150-5242PC.pdf | |
| SSW-104-01-T-S | 4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | SSW-104-01-T-S.pdf | |
| TC6-10-PFH | CONN COVER FOR BARRIER STRIP | TC6-10-PFH.pdf | |
| M55342K03B16B9RT5 | RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 | M55342K03B16B9RT5.pdf |