| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARW563V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.05% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARW563V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARW563V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARW563V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARW563V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARW563V is new and unused, you can buy ERA-6ARW563V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARW563V.
| VJ1808A120JBFAT4X | 12pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm) | VJ1808A120JBFAT4X.pdf | |
| FNA-1-8/10 | FUSE TRON DUAL ELEMENT | FNA-1-8/10.pdf | |
| MASMCG40A | TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO215AB | MASMCG40A.pdf | |
| 51939-552LF | R/A HDR POWERBLADE | 51939-552LF.pdf | |
| MP2-H120-54P1-S-LR | CONN HDR VERT | MP2-H120-54P1-S-LR.pdf | |
| ECC06DTMT-S189 | CONN EDGECARD 12POS .100" | ECC06DTMT-S189.pdf | |
| ABC07DREI-S93 | CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET | ABC07DREI-S93.pdf | |
| ICS722M | IC VCXO 3.3V 27MHZ 8-SOIC | ICS722M.pdf | |
| L6739TR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-VFQFN (3x3) | L6739TR.pdf | |
| VI-JTY-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-JTY-EW-F3.pdf | |
| DCMD37PJ | DSUB 37 M PCB R/A G ZINC | DCMD37PJ.pdf | |
| 1301460031 | Power Entry Connector Plug, Male Blades NEMA 5-15 Free Hanging (In-Line) | 1301460031.pdf | |
| YK41114030J0G | 14 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK41114030J0G.pdf | |
| ERJ-1TNF1473U | RES SMD 147K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TNF1473U.pdf |