| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARW163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.05% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARW163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARW163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARW163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARW163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARW163V is new and unused, you can buy ERA-6ARW163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARW163V.
| MKP385512160JPM5T0 | 1.2µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) | MKP385512160JPM5T0.pdf | |
| M39003/01-5268/TR | 0.15µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5268/TR.pdf | |
| EBM22DCCT-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | EBM22DCCT-S189.pdf | |
| 74479775147 | 470nH Shielded Multilayer Inductor 1.3A 75 mOhm 0805 (2012 Metric) | 74479775147.pdf | |
| PIC16LF627A-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF627A-I/ML.pdf | |
| NCX2220GT,115 | Comparator General Purpose Rail-to-Rail 8-XSON, SOT833-1 (1.95x1) | NCX2220GT,115.pdf | |
| VI-J4X-CY | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-J4X-CY.pdf | |
| ESR03EZPF3001 | RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 0603 | ESR03EZPF3001.pdf | |
| 1456530 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 1456530.pdf | |
| CAB.M04.GLA.C92A | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | CAB.M04.GLA.C92A.pdf | |
| 1983919 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1983919.pdf | |
| AT0603CRD07182KL | RES SMD 182KOHM 0.25% 1/10W 0603 | AT0603CRD07182KL.pdf | |
| MBA02040C1432FC100 | RES 14.3K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1432FC100.pdf |