| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARW102V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 12485 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.05% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARW102V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARW102V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARW102V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARW102V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARW102V is new and unused, you can buy ERA-6ARW102V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARW102V.
| 08051A1R0CAT2A | 1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08051A1R0CAT2A.pdf | |
| C1206X153JAGACAUTO | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X153JAGACAUTO.pdf | |
| GRM31CR70J106MA01K | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR70J106MA01K.pdf | |
| EP3CLS100F484C8N | IC FPGA 278 I/O 484FBGA | EP3CLS100F484C8N.pdf | |
| TC2055-1.8VCTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 100mA SOT-23-5 | TC2055-1.8VCTTR.pdf | |
| TA48L025F(TE12L,F) | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA PW-MINI (SOT-89) | TA48L025F(TE12L,F).pdf | |
| CC30-4805SRP-E | CONV DC/DC 48V 5V 6A 30W SMD | CC30-4805SRP-E.pdf | |
| VI-J14-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-J14-MW-B1.pdf | |
| AGM25DTAS-S189 | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | AGM25DTAS-S189.pdf | |
| DBM5W5SNMBK52 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub, Combo Connector 5 (Coax or Power) Position | DBM5W5SNMBK52.pdf | |
| 160189-2 | Ring Terminal Connector Oval 15-20 AWG Crimp | 160189-2.pdf | |
| PHP00805E5830BBT1 | RES SMD 583 OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E5830BBT1.pdf | |
| RNMF14FTD34R0 | RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FTD34R0.pdf |