| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB682V is new and unused, you can buy ERA-6ARB682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB682V.
| MKP1845312406 | 0.012µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized | MKP1845312406.pdf | |
| SMDJ85A-HR | TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB | SMDJ85A-HR.pdf | |
| EEC35DRXS | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | EEC35DRXS.pdf | |
| EPM7160EQI160-15 | IC CPLD 160MC 15NS 160QFP | EPM7160EQI160-15.pdf | |
| SN74LVC06ADTG4 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SOIC | SN74LVC06ADTG4.pdf | |
| 0035.1350 | LED Circuit Board Indicator Single Red Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 0035.1350.pdf | |
| VE-BNJ-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VE-BNJ-CV-F3.pdf | |
| MP8-3E-1D-1L-4LE-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-3E-1D-1L-4LE-00.pdf | |
| CTV07RW-25-187SA | 187 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTV07RW-25-187SA.pdf | |
| 919-114J-51SX | MCX Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | 919-114J-51SX.pdf | |
| 1051150-1 | SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 1051150-1.pdf | |
| CLT-112-01-L-D | 24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | CLT-112-01-L-D.pdf | |
| OSTTS10715C | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTTS10715C.pdf | |
| ERJ-S12J153U | RES SMD 15K OHM 5% 3/4W 1812 | ERJ-S12J153U.pdf |