| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB513V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB513V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB513V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB513V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB513V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB513V is new and unused, you can buy ERA-6ARB513V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB513V.
| BFC236645333 | 0.033µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | BFC236645333.pdf | |
| BK/C520-100-R | FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG | BK/C520-100-R.pdf | |
| HCC10HEYS | FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P | HCC10HEYS.pdf | |
| ASG2-P-X-B-500.000MHZ | 500MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 65mA Enable/Disable | ASG2-P-X-B-500.000MHZ.pdf | |
| SIT1602AI-23-33S-24.576000D | Oscillator | SIT1602AI-23-33S-24.576000D.pdf | |
| SIT8924BA-12-33E-20.000000E | OSC XO 3.3V 20MHZ OE | SIT8924BA-12-33E-20.000000E.pdf | |
| XTEAWT-02-0000-00000LFF4 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Neutral 4750K 2.85V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-02-0000-00000LFF4.pdf | |
| VE-B6T-EY | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-B6T-EY.pdf | |
| HC3-HL-DC110V | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VDC Coil Socketable | HC3-HL-DC110V.pdf | |
| 1926024-4 | CONN ASSY RECEPT R/A | 1926024-4.pdf | |
| CTVP00RF-13-32SC-S25AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RF-13-32SC-S25AD.pdf | |
| CTVP00RW-25-187SC-S3AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RW-25-187SC-S3AD.pdf | |
| 929715-11-13-EU | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929715-11-13-EU.pdf | |
| 20-3518-11H | CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD | 20-3518-11H.pdf |