| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB512V is new and unused, you can buy ERA-6ARB512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB512V.
| FE37L6L0106KA | 10µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm) | FE37L6L0106KA.pdf | |
| BFC238340272 | 2700pF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | BFC238340272.pdf | |
| M39003/09-3011 | 82µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 85 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-3011.pdf | |
| 51740-10703206AALF | PWRBLADE VERT REC | 51740-10703206AALF.pdf | |
| FN4000157 | 40MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | FN4000157.pdf | |
| TZMC20-M-08 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC20-M-08.pdf | |
| CDH30D14DHF-4R7MC | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 1A 206 mOhm Max Nonstandard | CDH30D14DHF-4R7MC.pdf | |
| CY8C26643-24PVXI | M8C PSOC®1 CY8C26xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-SSOP | CY8C26643-24PVXI.pdf | |
| LTC3766EGN#PBF | Power Supply Controller Synchronous Forward Controller 28-SSOP | LTC3766EGN#PBF.pdf | |
| 3SBC1534A2 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | 3SBC1534A2.pdf | |
| 1883500-4 | BLINDMATE PLUG SZ 6 | 1883500-4.pdf | |
| 801-87-003-40-001191 | 3 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 801-87-003-40-001191.pdf | |
| TJHD22704 | SIZE 22D, CLASS D, HIGH DENSITY | TJHD22704.pdf | |
| HVR2500001243FR500 | RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL | HVR2500001243FR500.pdf |