| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB272V is new and unused, you can buy ERA-6ARB272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB272V.
| E37F351CPN822MFA5M | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F351CPN822MFA5M.pdf | |
| BFC233661223 | 0.022µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm) | BFC233661223.pdf | |
| MXLSMCJLCE110AE3 | TVS DIODE 110VWM 178VC DO214AB | MXLSMCJLCE110AE3.pdf | |
| P4KA9.1HE3/54 | TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC AXIAL | P4KA9.1HE3/54.pdf | |
| MLF1005DR12KT | 120nH Shielded Multilayer Inductor 25mA 700 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | MLF1005DR12KT.pdf | |
| LMC6482AIN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LMC6482AIN.pdf | |
| SY10EL33ZI | IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC | SY10EL33ZI.pdf | |
| MX29GL128FDT2I-11G | IC FLASH 128MBIT 110NS 56TSOP | MX29GL128FDT2I-11G.pdf | |
| MTGEZW-01-0000-0N0UD027F | LED Lighting EasyWhite®, XLamp® MTG EZW White, Warm 2700K 4-Step MacAdam Ellipse 36V 185mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGEZW-01-0000-0N0UD027F.pdf | |
| MP8-2T-2T-1T-25 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-2T-2T-1T-25.pdf | |
| CRCW2512301RFKEGHP | RES SMD 301 OHM 1% 1.5W 2512 | CRCW2512301RFKEGHP.pdf | |
| 68020-812-080032LF | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68020-812-080032LF.pdf | |
| 20020622-M151A01LF | 15 Position Terminal Block Header, Blade Pins 0.300" (7.62mm) Vertical Panel Mount | 20020622-M151A01LF.pdf |