| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB202V is new and unused, you can buy ERA-6ARB202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB202V.
| 04025A180FAT2A | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025A180FAT2A.pdf | |
| VJ0603D820KXBAJ | 82pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D820KXBAJ.pdf | |
| 23012R1C8.25 | FUSE CARTRIDGE 230A 8.25KVAC | 23012R1C8.25.pdf | |
| 0662002.HXSL | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD | 0662002.HXSL.pdf | |
| EBM43DSXH | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | EBM43DSXH.pdf | |
| SRR5018-121Y | 120µH Shielded Wirewound Inductor 300mA 1.42 Ohm Max 2323 (5858 Metric) | SRR5018-121Y.pdf | |
| IHSM7832EB271L | 270µH Unshielded Inductor 950mA 599 mOhm Max Nonstandard | IHSM7832EB271L.pdf | |
| SDR1005-331K | 330µH Unshielded Wirewound Inductor 550mA 1.15 Ohm Max Nonstandard | SDR1005-331K.pdf | |
| 8N3DV85AC-0145CDI | VCXO IC 100MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0145CDI.pdf | |
| VI-21J-CU-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VI-21J-CU-S.pdf | |
| VI-J3Z-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VI-J3Z-MW-F4.pdf | |
| CTVPS00RF-11-2JA | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-11-2JA.pdf | |
| TSW-124-05-T-S | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-124-05-T-S.pdf | |
| IL-G-2P-S3L2-SA-1 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Gold | IL-G-2P-S3L2-SA-1.pdf | |
| M55342E10B4B02RWP | RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/2W 1010 | M55342E10B4B02RWP.pdf |