| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB152V is new and unused, you can buy ERA-6ARB152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB152V.
| 18122C823KAT2A | 0.082µF 200V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm) | 18122C823KAT2A.pdf | |
| BFC238321224 | 0.22µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | BFC238321224.pdf | |
| MIN02-002EC820K-F | 82pF Mica Capacitor 300V Nonstandard SMD 0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm) | MIN02-002EC820K-F.pdf | |
| 1206L100WR | PTC RESETTABLE 6V 1A SMD 1206 | 1206L100WR.pdf | |
| HSC05DRTH-S13 | CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND | HSC05DRTH-S13.pdf | |
| IKCM10L60HAXKMA1 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 10A 24-PowerDIP Module | IKCM10L60HAXKMA1.pdf | |
| VA800A-SPI | VM800 Kits - Interface Board | VA800A-SPI.pdf | |
| PT04-20-39P | PT 39C 37#20 2#16 PIN RECP | PT04-20-39P.pdf | |
| 91-569772-35P | TVPS02RF-11-35P W/ PC CONTACTS | 91-569772-35P.pdf | |
| L777DFC37PF179A | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Wire Wrap | L777DFC37PF179A.pdf | |
| 54102-G0804LF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 54102-G0804LF.pdf | |
| 1783560000 | Terminal Block Connector 5 Position Feed Through, Isolated Beige 12-26 AWG | 1783560000.pdf |