| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB682V is new and unused, you can buy ERA-6APB682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB682V.
| VJ0603D3R3BXXAJ | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D3R3BXXAJ.pdf | |
| MASMCGLCE58AE3 | TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO215AB | MASMCGLCE58AE3.pdf | |
| PIC16C711T-20/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C711T-20/SO.pdf | |
| DS1488N | 4/0 Driver RS232 14-DIP | DS1488N.pdf | |
| TLC2201ACDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2201ACDR.pdf | |
| MT48LC2M32B2P-6 IT:G | IC SDRAM 64MBIT 167MHZ 86TSOP | MT48LC2M32B2P-6 IT:G.pdf | |
| FWLF-1631-53 | Fiber Optic Transceiver Module General Data Transfer 2.7Gbps 1535nm 3.3V Pluggable, SFP | FWLF-1631-53.pdf | |
| VI-21W-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-21W-IY-S.pdf | |
| CA3106E14S-7PWF80 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E14S-7PWF80.pdf | |
| 852-10-090-30-051101 | 90 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 852-10-090-30-051101.pdf | |
| 416-87-244-41-007101 | 44 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-87-244-41-007101.pdf | |
| 130477 | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 14-16 AWG 8 Stud | 130477.pdf | |
| RNCF0805BKE499R | RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RNCF0805BKE499R.pdf | |
| CW0052R000JE73 | RES 2 OHM 6.5W 5% AXIAL | CW0052R000JE73.pdf |