| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB473V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB473V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB473V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB473V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB473V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB473V is new and unused, you can buy ERA-6APB473V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB473V.
| GRM155R71C103KA01D | 10000pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71C103KA01D.pdf | |
| VJ0805D1R1BXAAP | 1.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R1BXAAP.pdf | |
| B81130B1224M | 0.22µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm) | B81130B1224M.pdf | |
| AMCV-0603-140-C500N-T | VARISTOR 19V 10A 0603 | AMCV-0603-140-C500N-T.pdf | |
| 1766161-1 | Contact Silver Power Pin 8-10 AWG Crimp | 1766161-1.pdf | |
| STM32L162ZDT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | STM32L162ZDT6.pdf | |
| LM3S6633-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6633-IQC50-A2.pdf | |
| MAX3294AUT+T | 1/0 Driver RS422, RS485 SOT-23-6 | MAX3294AUT+T.pdf | |
| BGY685A,112 | IC PUSH-PULL AMP 600MHZ SOT115J | BGY685A,112.pdf | |
| 74LVT240WMX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74LVT240WMX.pdf | |
| TPS65652RTET | - Converter, AMOLED Display Voltage Regulator IC 3 Output 16-WQFN (3x3) | TPS65652RTET.pdf | |
| ECC43DPPH | CONN EDGECARD 86POS .100" | ECC43DPPH.pdf | |
| LCCF3/0-14BF-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 3/0 AWG 1/4 Stud | LCCF3/0-14BF-X.pdf | |
| RNC55H3651FPR36 | RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H3651FPR36.pdf |