| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB393V is new and unused, you can buy ERA-6APB393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB393V.
| CC1206MKX7RBBB222 | 2200pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206MKX7RBBB222.pdf | |
| 251R15S1R7AV4E | 1.7pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S1R7AV4E.pdf | |
| CDR32BP100BFZRAT | 10pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP100BFZRAT.pdf | |
| MF-SVS170N-0 | FUSE RESETTABLE | MF-SVS170N-0.pdf | |
| HMC10DRTI-S93 | CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD | HMC10DRTI-S93.pdf | |
| SIT5000AICGE-33E0-25.000000Y | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT5000AICGE-33E0-25.000000Y.pdf | |
| 5022-183G | 18µH Unshielded Inductor 388mA 2.25 Ohm Max 2-SMD | 5022-183G.pdf | |
| DF3064BFBL25V | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x14) | DF3064BFBL25V.pdf | |
| LM5069EVM-627 | LM5069 - Power Management, Hot Swap Controller Evaluation Board | LM5069EVM-627.pdf | |
| D38999/20WD35AE | 37 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | D38999/20WD35AE.pdf | |
| RJE721881303 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | RJE721881303.pdf | |
| B10B-ZR-SM4-TF(LF)(SN) | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount Tin | B10B-ZR-SM4-TF(LF)(SN).pdf | |
| CRCW060315R8FKEAHP | RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 0603 | CRCW060315R8FKEAHP.pdf |