| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB273V is new and unused, you can buy ERA-6APB273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB273V.
| UCX1H821MNS1ZD | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H821MNS1ZD.pdf | |
| GSA06DTMD | CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD | GSA06DTMD.pdf | |
| STU75N3LLH6 | MOSFET N-CH 30V 75A IPAK | STU75N3LLH6.pdf | |
| TPS62134BRGTT | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.7V 1 Output 3.2A 16-VFQFN Exposed Pad | TPS62134BRGTT.pdf | |
| RES15K | 15k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 12.5W Solder Lug | RES15K.pdf | |
| VE-21K-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-21K-CY-S.pdf | |
| VI-26Z-CU | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VI-26Z-CU.pdf | |
| VE-BWP-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-BWP-IX-B1.pdf | |
| TE120B27RJ | RES CHAS MNT 27 OHM 5% 120W | TE120B27RJ.pdf | |
| RSM28DSXN | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | RSM28DSXN.pdf | |
| 226990-3 | BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle Solder | 226990-3.pdf | |
| SFM210-LPPE-D41-SM-BK | 82 Position Header, Top or Bottom Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SFM210-LPPE-D41-SM-BK.pdf |