| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB222V is new and unused, you can buy ERA-6APB222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB222V.
| UKL1C102KHD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C102KHD.pdf | |
| BFC237590505 | 910pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm) | BFC237590505.pdf | |
| 2-5200-8A | CIR BRKR THRM 8A | 2-5200-8A.pdf | |
| VS-80EPS08PBF | Diode Standard 800V 80A Through Hole TO-247AC | VS-80EPS08PBF.pdf | |
| CY7C4201-15JXCT | IC SYNC FIFO MEM 256X9 32-PLCC | CY7C4201-15JXCT.pdf | |
| M25PE20-VMN6TPBA TR | IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8SO | M25PE20-VMN6TPBA TR.pdf | |
| VI-21M-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VI-21M-IU-S.pdf | |
| VE-25J-MU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-25J-MU-F1.pdf | |
| 97-3102A22-5P | APH97-3102A22-5P | 97-3102A22-5P.pdf | |
| FCE17E09SC49B | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17E09SC49B.pdf | |
| 800-10-024-10-002000 | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-024-10-002000.pdf | |
| 1557510000 | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1557510000.pdf | |
| PV8-38R-T | Ring Terminal Connector 3/8 Stud Flat Sided 8 AWG Crimp | PV8-38R-T.pdf |