| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB162V is new and unused, you can buy ERA-6APB162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB162V.
| EBC60DRAI-S734 | CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB | EBC60DRAI-S734.pdf | |
| KC7050K50.0000C10E00 | 50MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5V, 3.3V 6mA Standby (Power Down) | KC7050K50.0000C10E00.pdf | |
| 8N4QV01FG-1153CDI | VCXO IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1153CDI.pdf | |
| MAX3040EUE+ | 4/0 Driver RS422, RS485 16-TSSOP | MAX3040EUE+.pdf | |
| SA40-19CGKWA | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Anode 4.2V 20mA 4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm) 10-DIP (4.210", 107.00mm) | SA40-19CGKWA.pdf | |
| MLCAWT-A1-0000-0000E4 | LED Lighting XLamp® ML-C White, Neutral 4500K 3.2V 100mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLCAWT-A1-0000-0000E4.pdf | |
| XPLAWT-00-0000-0000V60E2 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Cool 5700K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-00-0000-0000V60E2.pdf | |
| TXR41AB90-2410AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 24, 25 | TXR41AB90-2410AI.pdf | |
| 1757092-1 | Adapter Coaxial Connector SMA Plug, Male Pin To SMA Jack, Female Socket 50 Ohm | 1757092-1.pdf | |
| 0460151006 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin | 0460151006.pdf | |
| 1766644 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole | 1766644.pdf | |
| CRCW12061R50JNEAHP | RES SMD 1.5 OHM 5% 1/2W 1206 | CRCW12061R50JNEAHP.pdf |