| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB102V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB102V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB102V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB102V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB102V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB102V is new and unused, you can buy ERA-6APB102V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB102V.
| F931C336KBA | 33µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1411 (3528 Metric) 1.9 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | F931C336KBA.pdf | |
| FMMT560QTA | TRANS PNP 500V 0.15A SOT23-3 | FMMT560QTA.pdf | |
| ER1840-11KM | 1.2µH Unshielded Molded Inductor 785mA 400 mOhm Max Axial | ER1840-11KM.pdf | |
| MAX4712ESE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-SO | MAX4712ESE+.pdf | |
| CAT853MTBI-T3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | CAT853MTBI-T3.pdf | |
| JCE0648D05 | DC/DC CONVERTER +/-5V 6W | JCE0648D05.pdf | |
| EVAL6924D | L6924D - Power Management, Battery Charger Evaluation Board | EVAL6924D.pdf | |
| MCS1632R010FER | RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1632 | MCS1632R010FER.pdf | |
| ACC02A24-9S-003 | AC 2C 2#4 SKT RECP BOX | ACC02A24-9S-003.pdf | |
| CTVS06RF-19-18A | CTV 18C MIXED(TWIN) PIN PLUG | CTVS06RF-19-18A.pdf | |
| TS-109-T-A | CONN HEADER .100" 9POS TIN PCB | TS-109-T-A.pdf | |
| TSW-150-05-G-S | 50 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-150-05-G-S.pdf | |
| 8080-1G45 | CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN | 8080-1G45.pdf | |
| 766141683GPTR7 | RES ARRAY 13 RES 68K OHM 14SOIC | 766141683GPTR7.pdf | |
| RN60D18R0FR36 | RES 18 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D18R0FR36.pdf |