| Manufacturer Part Number: | ERA-6AED752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AED752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AED752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AED752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AED752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AED752V is new and unused, you can buy ERA-6AED752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AED752V.
| BFC241872204 | 0.22µF Film Capacitor 25V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | BFC241872204.pdf | |
| LJ606003CR | FUSE BLOCK CARTRIDGE 600V 600A | LJ606003CR.pdf | |
| MASMCJ24CAE3 | TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB | MASMCJ24CAE3.pdf | |
| EMC25DRTF | CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND | EMC25DRTF.pdf | |
| XC6VLX240T-2FFG1156C | IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA | XC6VLX240T-2FFG1156C.pdf | |
| SN75LVDS83BDGGR | 5/0 Driver LVDS 56-TSSOP | SN75LVDS83BDGGR.pdf | |
| RT315024 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | RT315024.pdf | |
| D38999/26WB2PB | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26WB2PB.pdf | |
| FGG.0B.303.CLAD35 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.0B.303.CLAD35.pdf | |
| 5221221-5 | BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohm Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Crimp | 5221221-5.pdf | |
| 197-078-112-001 | 78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 197-078-112-001.pdf | |
| 445500-1 | CONN HDR 128POS 1.27MM GOLD | 445500-1.pdf | |
| PZC02DBAN | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PZC02DBAN.pdf | |
| HW18100200J0G | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW18100200J0G.pdf |