| Manufacturer Part Number: | E-ULQ2003A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9011 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | E-ULQ2003A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-E-ULQ2003A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | - | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | - | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | E-ULQ2003A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
E-ULQ2003A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of E-ULQ2003A is new and unused, you can buy E-ULQ2003A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for E-ULQ2003A.
| 381LX102M200K042 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M200K042.pdf | |
| C0402C101J5GACAUTO | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C101J5GACAUTO.pdf | |
| 1206YC222KAT2A | 2200pF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206YC222KAT2A.pdf | |
| 1N4739PE3/TR12 | Zener Diode 9.1V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4739PE3/TR12.pdf | |
| PIC18LF27J13-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18LF27J13-I/ML.pdf | |
| LM2650M-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 1 Output 3A 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2650M-ADJ/NOPB.pdf | |
| PLPQ2-100 | Light Pipe Single Clear Rigid Square with Domed Top, 2.3mm Panel Mount, Press Fit, Front | PLPQ2-100.pdf | |
| 3009Y-1-100 | 10 Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Side Adjustment | 3009Y-1-100.pdf | |
| VE-B44-MX | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VE-B44-MX.pdf | |
| 2M804-003-01NF9-4SA | M804 4C 4#16 SKT RECP OM | 2M804-003-01NF9-4SA.pdf | |
| DBMAE25SA197 | DSUB 25 F CRIMP CLIN G TIN | DBMAE25SA197.pdf | |
| SM10B-ZPDSS-TF(LF)(SN) | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount, Right Angle Tin | SM10B-ZPDSS-TF(LF)(SN).pdf | |
| CLT-141-02-L-D | 82 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | CLT-141-02-L-D.pdf | |
| AA1210FR-079R1L | RES SMD 9.1 OHM 1% 1/2W 1210 | AA1210FR-079R1L.pdf | |
| RNMF14FTD93K1 | RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FTD93K1.pdf |