| Manufacturer Part Number: | DT12PW120A |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Available Quantity: | 9079 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12V 12W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DT12PW120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DT12PW120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Desktop, Wall Adapters | |
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. | |
| Series | DT | |
| Part Status | Active | |
| Region Utilized | North America | |
| Form | Desktop (Class I) | |
| Input Type | Cord | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output | 12V | |
| Current - Output (Max) | 1A | |
| Power (Watts) | 12W | |
| No Load Power Consumption | - | |
| Polarization | Positive Center | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Efficiency | 75% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C | |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm | |
| Size / Dimension | 3.60" L x 2.30" W x 1.30" H (92.0mm x 59.0mm x 33.0mm) | |
| Approvals | CE, cULus, GOST, PSE | |
| Power (Watts) - Max | 12W | |
| Input Connector | IEC 320-C14 | |
| Cord Length | 59" (1.50m) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DT12PW120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DT12PW120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK-Lambda Americas Inc. all series components. The condition of DT12PW120A is new and unused, you can buy DT12PW120A TDK-Lambda Americas Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DT12PW120A.
| K273M15X7RF5UH5 | 0.027µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K273M15X7RF5UH5.pdf | |
| TBJD336K035CRLB0023 | 33µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 900 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TBJD336K035CRLB0023.pdf | |
| GBM10DSES | CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET | GBM10DSES.pdf | |
| HCM18DSXH | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | HCM18DSXH.pdf | |
| 416F360X3ILR | 36MHz ±15ppm Crystal 12pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F360X3ILR.pdf | |
| 8N4DV85FC-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0098CDI.pdf | |
| MIC2341R-2YTQ | Hot Plug Controller 6 Channel PCI Express® 48-TQFP (7x7) | MIC2341R-2YTQ.pdf | |
| ECE60US36-SD | AC/DC CONVERTER 36V 60W | ECE60US36-SD.pdf | |
| MP1-3W-2W-33 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP1-3W-2W-33.pdf | |
| ACM43DSEH-S858 | CONN EDGECARD 86POS .156" | ACM43DSEH-S858.pdf | |
| KJL6F11N4SN | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJL6F11N4SN.pdf | |
| 801-83-039-53-001101 | 39 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-83-039-53-001101.pdf | |
| RG2012P-1692-W-T5 | RES SMD 16.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-1692-W-T5.pdf |