| Manufacturer Part Number: | DSSK60-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9586 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 30A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK60-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK60-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 200V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK60-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK60-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK60-02A is new and unused, you can buy DSSK60-02A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK60-02A.
| CDR35BP163AJZRAT | 0.016µF 50V Ceramic Capacitor BP 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BP163AJZRAT.pdf | |
| AT25010AN-10SU-1.8 | IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25010AN-10SU-1.8.pdf | |
| XPGWHT-L1-R250-00HE1 | LED Lighting XLamp® XP-G White, Cool 6500K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGWHT-L1-R250-00HE1.pdf | |
| 5580101001F | LED Panel Indicator Red Diffused 2V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) | 5580101001F.pdf | |
| BD9G341AEFJ-EVK-101 | BD9G341A - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | BD9G341AEFJ-EVK-101.pdf | |
| AC0805FR-072RL | RES SMD 2 OHM 1% 1/8W 0805 | AC0805FR-072RL.pdf | |
| ABC36DTAD | CONN EDGECARD 72POS .100" | ABC36DTAD.pdf | |
| MS3106E22-13P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106E22-13P.pdf | |
| GTS06F-18-19P | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06F-18-19P.pdf | |
| 855-83-087-20-001101 | 87 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 855-83-087-20-001101.pdf | |
| 823-22-048-10-002101 | 48 Position Spring Piston Connector Through Hole | 823-22-048-10-002101.pdf | |
| TJ02010000J0G | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ02010000J0G.pdf | |
| EDZ602/9 | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | EDZ602/9.pdf | |
| D55342H07B10H0RT5 | RES SMD 10K OHM 2% 1/4W 1206 | D55342H07B10H0RT5.pdf |