| Manufacturer Part Number: | DSSK50-01A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 25A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK50-01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK50-01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 25A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK50-01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK50-01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK50-01A is new and unused, you can buy DSSK50-01A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK50-01A.
| B43851F2336M | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851F2336M.pdf | |
| R46KN31500001K | 0.15µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm) | R46KN31500001K.pdf | |
| PTVS18VP1UTP,115 | TVS DIODE 18VWM FLATPOWER | PTVS18VP1UTP,115.pdf | |
| EL5173IY-T7 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP | EL5173IY-T7.pdf | |
| CD74HCT221M | Monostable Multivibrator 18ns 16-SOIC | CD74HCT221M.pdf | |
| VI-J32-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-J32-EY-F3.pdf | |
| PQ1A-18V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole | PQ1A-18V.pdf | |
| KPT6D16-8P | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT6D16-8P.pdf | |
| TNM7S14-0304P1L | 7 (4 + 3 Power) Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | TNM7S14-0304P1L.pdf | |
| CD44.4101.151 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | CD44.4101.151.pdf | |
| 0430456409 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 0430456409.pdf | |
| 855-87-054-20-001101 | 54 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 855-87-054-20-001101.pdf |