| Manufacturer Part Number: | DSSK28-01A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK28-01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK28-01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK28-01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK28-01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK28-01A is new and unused, you can buy DSSK28-01A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK28-01A.
| 2907647 | CIR BRKR 60A 240VAC 125VDC | 2907647.pdf | |
| IUG2-21874-1 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IUG2-21874-1.pdf | |
| TV15C130JB-HF | TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC | TV15C130JB-HF.pdf | |
| 0383318118 | CONN RCPT 18POS IN-LINE SLDR | 0383318118.pdf | |
| S-80141BLMC-JE2T2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80141BLMC-JE2T2G.pdf | |
| V150A8E400BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W | V150A8E400BS3.pdf | |
| VE-B54-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-B54-IY-S.pdf | |
| ACC20DRSI | CONN EDGECARD 40POS .100" | ACC20DRSI.pdf | |
| HMC35DREN-S93 | CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET | HMC35DREN-S93.pdf | |
| 928017-1 | 6 Position Card Edge Connector Housing 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line) | 928017-1.pdf | |
| CTV06RW-11-2JD-LC | CTV 2C 2#16 SKT PLUG | CTV06RW-11-2JD-LC.pdf | |
| 801-93-049-20-001000 | 49 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 801-93-049-20-001000.pdf | |
| 614-87-064-08-000112 | CONN SOCKET PGA 64POS GOLD | 614-87-064-08-000112.pdf | |
| 432202-05-0 | 5 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432202-05-0.pdf | |
| 1047450000 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.591" (15.00mm) Through Hole | 1047450000.pdf |