| Manufacturer Part Number: | DSSK28-0045A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK28-0045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK28-0045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK28-0045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK28-0045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK28-0045A is new and unused, you can buy DSSK28-0045A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK28-0045A.
| SLPX332M050C1P3 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 141 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX332M050C1P3.pdf | |
| TA35-EBDTF200C0 | CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC | TA35-EBDTF200C0.pdf | |
| SIT9121AC-2C2-33E150.000000Y | OSC XO 3.3V 150MHZ | SIT9121AC-2C2-33E150.000000Y.pdf | |
| JANTX1N3040DUR-1 | Zener Diode 68V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTX1N3040DUR-1.pdf | |
| VI-J1K-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-J1K-MX-F2.pdf | |
| DAMMC15SJ | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DAMMC15SJ.pdf | |
| S-1634A-CA(50) | 34 Position Rectangular Socket Connector Solder Eyelet Silver | S-1634A-CA(50).pdf | |
| 5010833010 | 30 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold | 5010833010.pdf | |
| 150212-2020-TB | 12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 150212-2020-TB.pdf | |
| 0387319814 | 14 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387319814.pdf | |
| T38360-24-0 | 24 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38360-24-0.pdf | |
| RCP0603W330RGS6 | RES SMD 330 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W330RGS6.pdf | |
| Y11211K15000A9R | RES SMD 1.15K OHM 1/4W 2512 | Y11211K15000A9R.pdf | |
| CRCW0805732RFKEAHP | RES SMD 732 OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW0805732RFKEAHP.pdf | |
| FKN1WSJR-52-5R1 | RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL | FKN1WSJR-52-5R1.pdf |