| Manufacturer Part Number: | DSSK20-015A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9106 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK20-015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK20-015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 150V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK20-015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK20-015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK20-015A is new and unused, you can buy DSSK20-015A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK20-015A.
| 06035C681KAZ2A | 680pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035C681KAZ2A.pdf | |
| VJ0805D201MLXAT | 200pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D201MLXAT.pdf | |
| GRM3196R1H431JZ01D | 430pF 50V Ceramic Capacitor R2H 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM3196R1H431JZ01D.pdf | |
| T520D477M004ZTE040 | 470µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T520D477M004ZTE040.pdf | |
| AS168X-CB3G350 | CIR BRKR 35A 480VAC 65VDC | AS168X-CB3G350.pdf | |
| AISC-1008-5R6G-T | 5.6µH Unshielded Wirewound Inductor 240mA 5.7 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | AISC-1008-5R6G-T.pdf | |
| ADF4001BRUZ-R7 | IC CLOCK GEN PLL 200MHZ 16TSSOP | ADF4001BRUZ-R7.pdf | |
| MPC852TZT66A | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 256-PBGA (23x23) | MPC852TZT66A.pdf | |
| MAX3440EASA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3440EASA+.pdf | |
| IL4208-X017T | Optoisolator Triac Output 5300Vrms 1 Channel | IL4208-X017T.pdf | |
| VE-25R-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VE-25R-CW-S.pdf | |
| VE-B3H-MV | CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W | VE-B3H-MV.pdf | |
| ADQM2604H | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 4.5VDC Coil Through Hole | ADQM2604H.pdf | |
| PWR163S-25-50R0FE | RES SMD 50 OHM 1% 25W DPAK | PWR163S-25-50R0FE.pdf | |
| 75-107622-19S | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | 75-107622-19S.pdf |