| Manufacturer Part Number: | DSSK16-01A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 8A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK16-01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK16-01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK16-01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK16-01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK16-01A is new and unused, you can buy DSSK16-01A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK16-01A.
| BFC247012334 | 0.33µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC247012334.pdf | |
| BFC242003603 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) | BFC242003603.pdf | |
| 51740-10201602CALF | V/T REC POWERBLADE | 51740-10201602CALF.pdf | |
| HSC22DRTH-S734 | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | HSC22DRTH-S734.pdf | |
| SIT8008AIF7-33S | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Standby | SIT8008AIF7-33S.pdf | |
| LMX2541SQ3320E/NOPB | IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36WQFN | LMX2541SQ3320E/NOPB.pdf | |
| V24C5C100BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | V24C5C100BF3.pdf | |
| VE-B2P-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-B2P-CY-F3.pdf | |
| 97-3106A28-10PY | AB 7C 7#12 PIN PLUG | 97-3106A28-10PY.pdf | |
| DJT16F13-98JB-LC | 10 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DJT16F13-98JB-LC.pdf | |
| M20-8770246 | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | M20-8770246.pdf | |
| SSQ-144-01-G-D | 88 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-144-01-G-D.pdf | |
| 0387322304 | 4 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387322304.pdf | |
| AT0402BRD071K69L | RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402 | AT0402BRD071K69L.pdf |