| Manufacturer Part Number: | DSS2X111-008A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9030 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Schottky 80V 110A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSS2X111-008A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSS2X111-008A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 110A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 100A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8mA @ 80V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSS2X111-008A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSS2X111-008A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSS2X111-008A is new and unused, you can buy DSS2X111-008A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSS2X111-008A.
| 2920094 | BASE ELEMENT | 2920094.pdf | |
| 503NAA-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 503NAA-ABAF.pdf | |
| PBSS5630PA,115 | TRANS PNP 30V 6A SOT1061 | PBSS5630PA,115.pdf | |
| MC9RS08LE4CWL | RS08 RS08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC W | MC9RS08LE4CWL.pdf | |
| ASC18DRTN-S93 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | ASC18DRTN-S93.pdf | |
| AIT1A20-17P0 | ER 6C 1#16 5#12 PIN RECP | AIT1A20-17P0.pdf | |
| CTV07RW-25-43AC | CTV 43C 23#20 20#16 PIN J/N RE | CTV07RW-25-43AC.pdf | |
| 1607849 | 12 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | 1607849.pdf | |
| SDL-104-G-10 | 8 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | SDL-104-G-10.pdf | |
| 89891-839H | 78 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-839H.pdf |