| Manufacturer Part Number: | DSI45-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9183 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 45A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSI45-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSI45-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 45A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 45A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 18pF @ 400V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSI45-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSI45-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSI45-12A is new and unused, you can buy DSI45-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSI45-12A.
| UKW1H101MPD1TD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H101MPD1TD.pdf | |
| 337LMX250M2CD | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 337LMX250M2CD.pdf | |
| ESC07DRAN-S734 | CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB | ESC07DRAN-S734.pdf | |
| SG-310SCF 12.0960MC3 | 12.096MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 2.5mA Standby (Power Down) | SG-310SCF 12.0960MC3.pdf | |
| REC3-053.3SRW/H/B/M/SMD | CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT | REC3-053.3SRW/H/B/M/SMD.pdf | |
| VE-B4Z-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-B4Z-MW-F3.pdf | |
| HS50 R68 F | RES CHAS MNT 0.68 OHM 1% 50W | HS50 R68 F.pdf | |
| ERA-3AEB5361V | RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 | ERA-3AEB5361V.pdf | |
| FSM22DSEN-S13 | CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND | FSM22DSEN-S13.pdf | |
| 0022285160 | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022285160.pdf | |
| RCL122510K5FKEG | RES SMD 10.5K OHM 2W 2512 WIDE | RCL122510K5FKEG.pdf | |
| RNF14FTC28K7 | RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTC28K7.pdf |