| Manufacturer Part Number: | DSI17-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9044 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.2KV 25A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSI17-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSI17-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSI17-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSI17-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSI17-12A is new and unused, you can buy DSI17-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSI17-12A.
| C901U309CYNDAAWL45 | 3pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U309CYNDAAWL45.pdf | |
| ECQ-E2103KFB | 10000pF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm) | ECQ-E2103KFB.pdf | |
| MAX3080EESD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX3080EESD+.pdf | |
| 72275L15TFI8 | IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64STQFP | 72275L15TFI8.pdf | |
| 356-043-525-101 | CARDEDGE 43POS .156 BLACK | 356-043-525-101.pdf | |
| TXR30AB00-1208AI2 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 7/8-20 UNEF 13, B | TXR30AB00-1208AI2.pdf | |
| HEX40-AB-90-15-A5-2-DS | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M22x1 15, D | HEX40-AB-90-15-A5-2-DS.pdf | |
| TV06RL-23-21JN-LC | TV 21C 21#16 SKT PLUG | TV06RL-23-21JN-LC.pdf | |
| 1-641525-2 | 12 Position Rectangular Plug Connector IDC Tin-Lead 24 AWG | 1-641525-2.pdf | |
| 0741640126 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0741640126.pdf | |
| 3026120 | INSERTION BRIDGE 10POS GRAY | 3026120.pdf | |
| RT0805CRE07301KL | RES SMD 301K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRE07301KL.pdf | |
| PSP500KR-330R | RES 330 OHM 5W 10% AXIAL | PSP500KR-330R.pdf |