| Manufacturer Part Number: | DSI17-08A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9052 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 25A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSI17-08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSI17-08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSI17-08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSI17-08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSI17-08A is new and unused, you can buy DSI17-08A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSI17-08A.
| BFC238320624 | 0.62µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm) | BFC238320624.pdf | |
| HBC19DRXI | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | HBC19DRXI.pdf | |
| MMSZ5259B-7-F | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5259B-7-F.pdf | |
| IXTK110N20L2 | MOSFET N-CH 200V 110A TO-264 | IXTK110N20L2.pdf | |
| XR16M770IL24-F | IC UART FIFO 64B 24QFN | XR16M770IL24-F.pdf | |
| LXM1617-05-21 | CCFL and UV Lamps Inverter 5.0V Input 1300V Output 3.39" L x 0.63" W x 0.18" H (86mm x 16mm x 4.6mm) Chassis Mount | LXM1617-05-21.pdf | |
| KJB0T13W8PA | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB0T13W8PA.pdf | |
| FPMDG-I | None, Open Centers Port Faceplate Frame Ivory Double Gang | FPMDG-I.pdf | |
| XHP-10 | 10 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.098" (2.50mm) | XHP-10.pdf | |
| CRA06S043430RJTA | RES ARRAY 2 RES 430 OHM 0606 | CRA06S043430RJTA.pdf | |
| MRS16000C3301FRP00 | RES 3.3K OHM 0.4W 1% AXIAL | MRS16000C3301FRP00.pdf |