| Manufacturer Part Number: | DSEP2X61-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Standard 600V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP2X61-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP2X61-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.01V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 650µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP2X61-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP2X61-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP2X61-06A is new and unused, you can buy DSEP2X61-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP2X61-06A.
| 04023A3R0CAT2A | 3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04023A3R0CAT2A.pdf | |
| IEGH11-33313-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGH11-33313-1-V.pdf | |
| 395-012-520-801 | CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK | 395-012-520-801.pdf | |
| SRR1260A-561K | 560µH Shielded Inductor 880mA 1 Ohm Max Nonstandard | SRR1260A-561K.pdf | |
| IMC1812BNR15M | 150nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 300 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | IMC1812BNR15M.pdf | |
| R5F213G5DNSP#U0 | R8C R8C/3x/3GD Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 24-LSSOP | R5F213G5DNSP#U0.pdf | |
| P1010NSE5KHB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 425-TEPBGA I (19x19) | P1010NSE5KHB.pdf | |
| MC74LCX04MELG | Inverter IC 6 Channel SOEIAJ-14 | MC74LCX04MELG.pdf | |
| LDS8620-002-T2 | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 96mA 16-TQFN (3x3) | LDS8620-002-T2.pdf | |
| BACC63BP24H43PNH | 43 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking, Shielded | BACC63BP24H43PNH.pdf | |
| 7-338728-4 | CONN HEADER 4POS DL VERT SMD | 7-338728-4.pdf | |
| 351-10-102-00-003101 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 351-10-102-00-003101.pdf | |
| RT0603WRE07261RL | RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE07261RL.pdf | |
| RCP1206B360RJEB | RES SMD 360 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206B360RJEB.pdf | |
| RNC50H1471FSRE6 | RES 1.47K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H1471FSRE6.pdf |