| Manufacturer Part Number: | DSEP29-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 300V 30A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP29-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP29-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.26V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP29-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP29-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP29-03A is new and unused, you can buy DSEP29-03A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP29-03A.
| 3640CC754KAT9A | 0.75µF 630V Ceramic Capacitor X7R 3640 (9110 Metric) 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm) | 3640CC754KAT9A.pdf | |
| T95R187M016LSAS | 180µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2824 (7260 Metric) 130 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R187M016LSAS.pdf | |
| RCC22DRES-S13 | CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND | RCC22DRES-S13.pdf | |
| MB90F347EPMC-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F347EPMC-GSE1.pdf | |
| VI-J1B-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W | VI-J1B-IY-B1.pdf | |
| VI-J63-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-J63-IW-F3.pdf | |
| VI-J3Z-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-J3Z-EY-F4.pdf | |
| EEG.2K.326.CLL | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | EEG.2K.326.CLL.pdf | |
| TVPS00RF-13-98HA-LC | TV 10C 10#20 PIN RECP | TVPS00RF-13-98HA-LC.pdf | |
| 91596-120 | 20 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 91596-120.pdf | |
| RT0402CRE0793K1L | RES SMD 93.1K OHM 1/16W 0402 | RT0402CRE0793K1L.pdf | |
| RT2512BKE07820RL | RES SMD 820 OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE07820RL.pdf |