| Manufacturer Part Number: | DSEP15-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 300V 15A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP15-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP15-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.68V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 350 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP15-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP15-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP15-03A is new and unused, you can buy DSEP15-03A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP15-03A.
| ECX-P33BN-74.250 | OSC 74.25MHZ 3.3V LVPECL SMD | ECX-P33BN-74.250.pdf | |
| SI2404-D-FTR | 2.4k Modem V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A 24-TSSOP | SI2404-D-FTR.pdf | |
| MI-261-IX-F2 | CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 75W | MI-261-IX-F2.pdf | |
| VE-230-MV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VE-230-MV-F1.pdf | |
| RJE7218814F3 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | RJE7218814F3.pdf | |
| 7-1971794-1 | NEW GI CONN2.5 TPA 7P BLACK | 7-1971794-1.pdf | |
| 5-825437-0 | 50 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 5-825437-0.pdf | |
| 3035467 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Yellow 10-26 AWG | 3035467.pdf | |
| CRCW25122R94FKEG | RES SMD 2.94 OHM 1% 1W 2512 | CRCW25122R94FKEG.pdf | |
| TNPW080519R1BETA | RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080519R1BETA.pdf | |
| M55342H06B47G9RWS | RES SMD 47.9 OHM 2% 0.15W 0705 | M55342H06B47G9RWS.pdf | |
| RN55D8203FB14 | RES 820K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D8203FB14.pdf |