| Manufacturer Part Number: | DSEI8-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9138 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI8-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI8-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | FRED | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI8-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI8-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI8-06A is new and unused, you can buy DSEI8-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI8-06A.
| PS0055BE22136BH1 | 220pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor R42 Disk, Metal Fitting - Threaded 2.244" Dia (57.00mm) | PS0055BE22136BH1.pdf | |
| LFDS0040X | SWITCH DISCONNCT NON-FUSIBLE 40A | LFDS0040X.pdf | |
| 0495050.UXA | FUSE AUTO 50A 32VAC 500 PC | 0495050.UXA.pdf | |
| ECS-184-8-36CKM-TR | 18.432MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ECS-184-8-36CKM-TR.pdf | |
| PI6ULS5V9517AZEEX | Buffer, ReDriver 1 Channel 400kHz 8-TDFN (3x2) | PI6ULS5V9517AZEEX.pdf | |
| HCPL-788J-500E | Isolation Amplifier 1 Circuit 16-SO | HCPL-788J-500E.pdf | |
| CXA1510-0000-000N00H227H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXA1510 White, Warm Square | CXA1510-0000-000N00H227H.pdf | |
| RC0603DR-0776R8L | RES SMD 76.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RC0603DR-0776R8L.pdf | |
| 97-3108B20-4PY-417 | AB 4C 4#12 PIN PLUG | 97-3108B20-4PY-417.pdf | |
| BACC63BP24C57SN | 57 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BP24C57SN.pdf | |
| KPSE08F14-5SF0 | 5 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line), Right Angle Strain Relief | KPSE08F14-5SF0.pdf | |
| 39-27-0124 | CONN HEADER 12POS 2MM RT ANG TIN | 39-27-0124.pdf | |
| 957240-2000-AR-TP | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 957240-2000-AR-TP.pdf | |
| Y145518K0000T0W | RES SMD 18K OHM 0.01% 1/5W 1506 | Y145518K0000T0W.pdf |