| Manufacturer Part Number: | DSEI60-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10519 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 52A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI60-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI60-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 52A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.55V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.2mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI60-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI60-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI60-12A is new and unused, you can buy DSEI60-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI60-12A.
| B43501D2687M60 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501D2687M60.pdf | |
| C0402X6S0G681M020BC | 680pF 4V Ceramic Capacitor X6S 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X6S0G681M020BC.pdf | |
| 41200 | FUSE LINK X 2A RB 23" | 41200.pdf | |
| 395-072-527-201 | CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK | 395-072-527-201.pdf | |
| SE50PAD-M3/I | DIODE ESD | SE50PAD-M3/I.pdf | |
| BA12004BF-E2 | TRANS 7NPN DARL 60V 0.5A 16SOP | BA12004BF-E2.pdf | |
| BD4852FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BD4852FVE-TR.pdf | |
| LM4040CIM3-4.1+T | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040CIM3-4.1+T.pdf | |
| FLX_441_YTP_02 | LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 2" | FLX_441_YTP_02.pdf | |
| AMC08DRYS-S13 | CONN EDGECARD 16POS .100" | AMC08DRYS-S13.pdf | |
| RBB80DHBD | CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP | RBB80DHBD.pdf | |
| PPTC202LFBN-RC | 40 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PPTC202LFBN-RC.pdf | |
| RNMF14FTD681R | RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FTD681R.pdf |