| Manufacturer Part Number: | DSEI60-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9299 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI60-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI60-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI60-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI60-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI60-06A is new and unused, you can buy DSEI60-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI60-06A.
| P4KE6.8CA-E3/73 | TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL | P4KE6.8CA-E3/73.pdf | |
| 445792-1 | ASPJ RECPT ASSY | 445792-1.pdf | |
| CPPC7-A3B6-11.0592TS | 11.0592MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 45mA Enable/Disable | CPPC7-A3B6-11.0592TS.pdf | |
| MMBT5550 | TRANS NPN 140V 0.6A SOT-23 | MMBT5550.pdf | |
| LME1205SC | CONV DC/DC .25W 12VIN 5VOUT SIP | LME1205SC.pdf | |
| STEVAL-MKI024V1 | LIS331DL MEMS Accelerometer, 3 Axis Sensor Evaluation Board | STEVAL-MKI024V1.pdf | |
| ERJ-B3CJR03V | RES SMD 0.03 OHM 1/2W 0805 WIDE | ERJ-B3CJR03V.pdf | |
| ABM15DRSD-S328 | CONN EDGECARD 30POS .156" | ABM15DRSD-S328.pdf | |
| 77315-801-16LF | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 77315-801-16LF.pdf | |
| 0026580240 | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0026580240.pdf | |
| 9-1924255-6 | HYBRID CAP ASSY 26P GRAY W/BL PC | 9-1924255-6.pdf | |
| T38028-02-0 | 2 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38028-02-0.pdf | |
| 1815500000 | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 180° Free Hanging (In-Line) | 1815500000.pdf | |
| ERJ-S08F2701V | RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F2701V.pdf |