| Manufacturer Part Number: | DSEI30-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9465 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 26A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI30-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI30-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 26A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.55V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 750µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI30-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI30-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI30-12A is new and unused, you can buy DSEI30-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI30-12A.
| VJ1206A240JBLAT4X | 24pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A240JBLAT4X.pdf | |
| BFC237892362 | 3600pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | BFC237892362.pdf | |
| MKP386M530085JT6 | 3µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm) | MKP386M530085JT6.pdf | |
| MRT100KP85A | TVS DIODE 85VWM 166VC CASE5A | MRT100KP85A.pdf | |
| P0080EBLAP | SIDACTOR BI 6V 250A TO92 | P0080EBLAP.pdf | |
| TISP4180F3LMR | SURGE SUPP THYRISTOR 145V TO-92 | TISP4180F3LMR.pdf | |
| ECM08DCBN | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | ECM08DCBN.pdf | |
| PIC18LF1220T-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18LF1220T-I/ML.pdf | |
| R15P215D/R8 | CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT | R15P215D/R8.pdf | |
| 0386307202 | 2 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386307202.pdf | |
| RNC55H9763FSR36 | RES 976K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H9763FSR36.pdf |